Search
tesla cybertruck elon musk ziolo marihuana 1

Tesla Cybertruck – Geniusz i Blaszana Ohyda


Przeważnie nie komentujemy aut, które wyszły spod ekierki szczodrze opłacanych projektantów, ale tym razem musieliśmy zrobić wyjątek. Gdyby ktoś podesłał nam zdjęcie Tesla Cybertruck przed premierą, to w ciemno pomyślelibyśmy, że jest to kolejny wytwór domorosłego amatora tuningu – samozwańczego następcy Adama Słodowego, który w swym garażu zapragnął połączyć walory elektromobilu, DMC DeLorean’a i kontenera na śmieci. Blaszana pokraka nosi jednak znamiona geniuszu swojego ojca chrzestnego. O tym, co poza opasłym gibonem zainspirowało Elona Muska do stworzenia swojego dzieła oraz dlaczego powinniśmy się bać nowego „enfant terrible” elektrycznej motoryzacji wyjaśniamy poniżej.


Tesla Cybertruck i Dizajn

Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że Tesla Cybertruck to auto o dość charakterystycznym wyglądzie. Jedna z teorii głosi o tym, że stylistyką samochodu zajął się sam założyciel Tesli. Dlaczego? Otóż wyniki finansowe koncernu są już tak tragiczne, że prawdopodobnie nie wystarczyło na wypłaty dla głównych dizajnerów.

W związku z tak niezręczną sytuacją byłemu CEO nie pozostało nic innego, jak tylko zakasać rękawy i ruszyć na poszukiwania swoich rysunków z młodzieńczych lat na domowym strychu.

1 tesla cybertruck elon drawing projekt rysunek
Niepublikowany rysunek Cybertrucka wykradziony z rodzinnych zbiorów Elona

Inna teoria głosi, że inspiracją projektu pt. „Tesla Cybertruck” mogły być wakacyjne wspomnienia Elona z rodzinnego gospodarstwa agroturystycznego.

2 tesla coffeemaker

Dużą rolę mógł też odegrać jeden z odcinków Top Gear, gdzie ekipa programu stworzyła pojazd elektryczny zasilany bateriami od tzw. ciężarówki mlecznej (milk float, przyp. red.).

3 geoff top gear electric car cybertruck
Wiejski Tuning autorstwa ekipy z Top Gear o nazwie „Geoff”

Powstała również hipoteza, że Tesla mogła skorzystać z projektów Giorgetto Giugiaro o nazwie Urba-Car z 1979 roku. Uderzające podobieństwo, nieprawdaż?

4 urba car vs cybertruck
Urba Car vs Tesla Cybertruck

Odważną teorię wysunęli też Polacy. Cybertruck miałby czerpać sporą inspirację z rodzimej koncepcji utopijnego czołgu PL01.

5 PL01 tank vs tesla 1
Czołg PL01 kontra Cybertruck

Niezależnie od tego, kto ma rację w dywagacjach na temat autorstwa projektu, w hołdzie dla autora ostatecznego dizajnu Cybertrucka, jako jedną z opcji wyposażenia postanowiono dodać jaja ze stali. Bez wątpienia ktoś, kto odważył się na oddanie tak ambitnego projektu pod rozwagę własnemu szefowi ryzykował nie tylko swoją posadą, ale również dalszą karierą. Być może mamy tu do czynienia z wyczynem równie heroicznym, co ostateczny efekt pracy projektanta Multipli.

Tesla Balls of Steel
Tesla prezentuje światu swoje walory

Jeżeli też chcecie mieć takie jaja, możecie je zdobyć na stronie cybertrucknuts.net za okrągłe 10 dolarów.

A close up of a box - Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck – Funkcjonalność

Wbrew pozorom, nowy pickup Tesli może mieć wiele zastosowań…

Oczami wyobraźni widzimy już, jak dzielnie Cybertruck będzie się spisywał w amerykańskich misjach krzewienia demokracji na Bliskim Wschodzie.

A close up of a toy car in a parking lot - Tesla, Inc.
Grupa świętujących żołnierzy podczas urodzinowego pikniku

Kanciasty warzywniak będzie stanowił doskonały kontrast dla obłych, jarzynowych kształtów i wprowadzi odrobinę polotu i finezji w swojski klimat bazarów.

A group of people standing in front of a fruit stand - Produce
Do każdego samochodu arbuzy gratis!

Fala retro być może zawita do świata gier, a piksele w oldskulowych platformówkach nareszcie nie będą szczypać w oczy!

Lara croft in a car - Tomb Raider: Anniversary
Tesla vs Romb Taider

Trend może też odwrócić się w drugą stronę, będąc nowym źródłem futurystycznych pojazdów dla Cyberpunka i GTA.

A car parked on a city street - Cyberpunk 2077

Co dalej? Jak żyć panie Musk?

Po tak efektownym wejściu smoka pojawiły się już pomysły na następne dzieła z fabryki w Fermont. Jeden z nich przewiduje budowę autobusu szkolnego dla młodzieży sprawiającej problemy wychowawcze.

autobus szkolny tesla cybertruck
Grupa uczniów z poprawczaka na karnych koloniach

Drugi pomysł to budowa konkurencji dla Smarta w postaci niepraktycznego auta miejskiego.

Tesla XS mini car
Bezzałogowy prototyp miejskiej Tesli

To jednak nie koniec myślowej biegunki, bowiem Lego wypuściło limitowaną edycję mobilnego kloca.

A close up of a toy - Tesla, Inc.
Zabawka edukacyjna dla dzieci pierwszego świata

Czy jest się czego bać?

Czy jako zagorzali fani motoryzacji powinniśmy się bać Cybertrucka? Tesla już nie raz udowadniała, że pomimo nierównych szans potrafi nawiązywać walkę z wielkimi koncernami. Co więcej, potrafi wyznaczać elektromobilne trendy, których śladami podąża cała reszta motoryzacyjnej kliki. Jednak futro jeży się na grzbiecie od samej myśli o tym, że Cybertruck zacznie wkrótce wyznaczać trendy w stylistyce aut codziennego użytku…

Luxury vehicle
Kilka Cybertrucków zaparkowanych na ulicy

Nowe koncepcje dla sportowych wersji Cybertrucka powstają jak grzyby po deszczu, a poniżej jedna z nich. Jeśli podążymy tym śladem i Tesla nie zdąży zbankrutować w porę, być może zaszokuje świat kolejnym wynalazkiem niczym Lamborghini Countach w 1971 roku.

A car parked next to a skateboard - Cybertruck

Geniusz i Ohyda

Abstrahując od tego, jak bardzo ambiwalentne odczucia wywołuje Cybertruck trzeba przyznać, że były CEO Tesli po raz kolejny wykazał się nie lada geniuszem. Jak stworzyć projekt marketingowy za psi grosz, o którym będzie mówił cały świat? Brzydki jak noc listopadowa blaszak jest doskonałą odpowiedzią na to pytanie. Wszystkie memy i artykuły, wliczając ten, są dokładnie tym, czym życzył sobie Musk – doskonale zaplanowaną akcją marketingową mającą na celu przykucie uwagi całego świata.

17 free ads for tesla

Czy się udało? Spójrzcie na Google Trends i odpowiedzcie sobie sami…

18 premiera google trends
Powyższy wykres prezentuje skok popularności słowa „Cybertruck” na całym świecie w dniu premiery.
19 google trends elon musk 200k twitter

Dodamy tylko, że zamówienia na nowe auto sięgnęły 200,000 w ciągu dwóch dni od pierwszej prezentacji. To wszystko pomimo problemów finansowych Tesli oraz… dość sporej awaryjności.

20 tesla repair google trend 1
Wzrost popularności wyszukiwania „Naprawa Tesli” w USA w ciągu ostatnich pięciu lat.

Blaszany potwór z Fermont osiągnął najwyższą popularność w Norwegii. Ku naszemu zdziwieniu na 5-tym miejscu zagościła… Estonia! Ciężko jest znaleźć tutaj logiczne wytłumaczenie. Może chodzi o sprawny wywóz dobytku w razie rosyjskiej ofensywy?

[Edit: W momencie, gdy publikujemy ten artykuł ponad tydzień po premierze Estonia wskoczyła już na podium spychając Stany poza pierwszą piątkę].

trends cybertruck all world 7 days 1
WTF, Estonia?

Cena pickupa Tesli to $49,500, co z pewnością utrze nosa konkurencji. W bezpośrednim starciu na papierze ze swoim głównym konkurentem Fordem F-150 wypada nawet całkiem przyzwoicie. Jeśli oglądaliście pojedynek Tesla Cybertruck vs Ford mogliście nawet zobaczyć, jak blaszany kontener zasilany silnikiem elektrycznym ciągnie za sobą swojego spalinowego konkurenta. Bez wątpienia jest to zabawne widowisko, ale nieco zalatuje marketingowym chwytem poniżej pasa.

22 cybertruck vs ford cena cybertruck ile kosztuje
Papierowy pojedynek Cybertruck vs Ford

W rzeczywistości starcie z Fordem zostało nieco zmanipulowane, co dokładniej wyjaśnia powyższe nagranie.

Konkluzje (nie mylić z konwulsjami)

Podczas premiery sam Elon Musk zademonstrował, jak należy obchodzić się ze swoim cackiem, gdy po długich miesiącach czekania zostanie nam ono łaskawie dostarczone pod dom.

Reasumując, jeśli kiedyś spotkacie na swojej drodze Teslę Cybertruck bez charakterystycznych oznak demolki, już wiecie co z nią zrobić!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *